Samsung Galaxy A3 (2017)

Aneb několik postřehů z praktického užívání nového telefonu, který nahradil skoro po pěti letech Xiaomi Mi2s.

Prolog

Nejsem zase tak moc konzervativní uživatel, technologiím se nebráním, u spousty programů jsem betatester, ale trend stále se zvětšujících telefonu mi prostě sympatický není.

Začínal jsem na Alcatelu OT302, pak opět Alcatel OT511 oba na svou dobu patřily k menším. Hlavně ta 511 bez antény (s modře podsvíceným displejem) byl fakt mazlík! Pak jsem přešel na platformu Sony Ericsson, konkrétně K700i, následovaný W810i oba velmi milované, a na fóru se-tuning.cz jsem byl jako doma. Pak přišel čas Androidu, a prvním telefonem byla Motorola Defy+, krásný malý telefon, CyanogenMod 7-10, na xda-developers.com zase jako doma. Dalším krokem byl Xiaomi Mi2s.

Do té doby jsem telefon měnil přesně po dvou letech +-měsíc. Ale „midvojka“ se stala naprostou výjimkou! A to hlavně ze dvou důvodů:

  1. V té době se začaly telefony zvětšovat, a tady těch 4,3″ bylo (a je) naprosto parádních! Ovládání jednou rukou bez sebemenších potíží. I když jsem začal po dvou letech pošilhávat, tak jsem několik let nenašel žádného důstojného nástupce.
  2. Naprosto vymazlené MIUI (i když ten iOS look fakt nemám rád) spolu s updatem na Android 5 telefon spolu s parametry jako 2GB RAM, a sloučeným úložištěm stále nechávaly jít s dobou a prostě nebylo potřeba hledat náhradu.

Jenže žijeme v době internetové a bez něj to dnes moc nejde – a zde je kámen úrazu – LTE (Nejde mi vůbec o rychlost, s 3G jsem naprosto spokojen. Nekoukám v lese na FHD videa na YT. Ale problém je s pokrytím, kdy člověk hned za městem spadne na EDGE a je v háji. LTE je skoro všude a rozšíření pokrytí 3G se nekoná). Absence LTE bohužel vyškrtla všechny alternativy ze stáje Xiaomi (Mi4c, Mi4s, apd.).

Výběr

Pokud člověk nechce 5″ a víc, a zároveň úplnou low end šlupku. Tak jsou dostupné prakticky tři telefony! iPhone 5S/SE, Sony Xperia X Compact a naše átrojka.

Škoda třeba Huawei, šel bych do něj – je to prakticky Xiaomi s LTE, ale ty rozměry.. P8/9/Lite velký, P10 je hezkej, ale velkej, a ještě je velká šance narazit na pomalý kousek viz Huawei P10 (VTR-L29) speed compare – HUGE differences in AndroBench!

A3 (2017)

Monini mě popostrčila, a tak jsem si k narozeninám koupil nový telefon. No, 2016ka vychází levněji, ale proč si kupovat starý telefon, žejo 🙂 Takže zde je v bodech co mě zaujalo/potěšilo/zklamalo:

  • Vodotěsnost proč ne. Víc bych uvítal kdyby telefony dělali odolné spíš vůči pádu než vodě, ale může se hodit.
  • USB-C je takový plusmínus, ale microUSB opravuju na telefonech denně a vím, že je mechanicky naprosto tragický. Céčku věřím víc, a je to budoucnost.
  • Android Marshmallow s příslibem na Nougat, za prodávání zařízení s androidem 5 a nižším by se mělo zavírat.
  • I když v recenzích píšou, že je procesor sra*ka, tak má v Antutu 2x tolik co Mi2s. Za výkonem jsem se nikdy nehnal – hry nehraju (a když tak nějaký logický co výkon nepotřebují).
  • AlwaysOn displej mi je úplně volnej, beztak jsem měl v plánu nainstalovat NoLED, tak alespoň nemusím.
  • Se čtečkou otisků žádné větší problémy neregistruji, stačí ji dobře naučit a pak se naučit vždy stejně přikládat prst.
  • Překvapilo mě, že se mě telefon sám nabídnul, že doma nebude chtít odemykat otiskem, ale tipuju to spíš na věc Androidu než Samsungu.
  • Výdrž potěší, ale není to extra parametr. každopádně když jsem měl druhý den večer 10% baterky a to v tom bylo skoro 5 hodin Pokémon GO, tak jsem nevěřil svým očím! (Náročnější hru neznám, na Mi2s mizely procenta baterie před očima, telefon horký, že se nedal udržet, bylo to procento za minutu, možná víc). Resp. při stejném využití jsem Mi2s dával večer s třeba 40% baterky, A3 má třeba 60%.
  • Překvapilo mě, že má Samsung témátka, našel jsem vzhled čistého androidu, nastavil písmo na nejmenší, rozložení ikon na ploše ze 4×4 na 5×5 a HD rozlišení mě absolutně netrápí.
  • V telefonu jsou naprosto ohyzdný smajlíci, vypadají jak z dob Windows Vista . Viz Rozdíly ve vzhledu emoji vedou k nepochopení sdělení.
  • Potěšila mě přítomnost snad všech senzorů, automatický jas, .. Nechápu proč se na spoustě telefonu na takové věci často vykašlou.
  • Asi vlastnost Androidu 6+, ale telefon má spojené úložiště, takže všechny aplikace sdílí místo s fotkami/hudbou. Nestane se tak typické „Málo místa v úložišti“ které je přitom na první pohled prázdné.
  • Integrovanej CleanMaster? WTF, ale Xiaomi to mělo taky, tak proč ne. Alespoň je čistej bez balastu a reklam.
  • I když je telefon na výšku o celý centimetr vyšší než Mi2s, tak má pořád kompaktní rozměry. A je to asi poslední telefon do 5″.
  • Proti umístění reproduktoru nemohu nic namítat, nikdy se mi nestalo, že bych ho nějak zakryl.
  • Velmi mě překvapila kvalita, hlavně zvuku, u videí z koncertu viz Majáles HK 2017 (prvních pár vteřin je je video nějaký mázlý 🙁 ).
  • Filtr modrého světla? Proč ne, na notebooku mám f.lux už léta (teď to umí Win10 nově nativně). Jen by se mohl umět zapínat a vypínat sám.
  • 2GB RAM mě moc netěší, ale zase A3 (2016) má tuším jen 1,5. Nicméně na Mi2 jsem nikdy problém neměl, zatím tomu zde není jinak (Ono beztak stačí nemít v telefonu plnotučný Facebook a Messenger a hned je každý telefon dělo! Na facebook mám Facebook Lite a Messenger tak ani nepotřebuju. A kdyby jó, tak je tu Messenger Lite).
  • skleněný záda vypadají na obrázku COOL, ne nadarmo se telefonu v recenzích říká S7 mini, ale schovaná v pěkném pouzdru (po objednání asi deseti TPUčkách po dolaru, dvou z čímy u Mi2, jsem neváhal a koupil rovnou Spigen a vypadá a pasuje 100% suprově!) jsou hezčí.
  • Nelíbí se mi trend dávat do všeho vlastní prohlížeč. V Google+ a Hangouts to jde vypnout, ve Facebooku Lite nikoliv, a nyní jsem zjistil, že to nacpali i do nativní aplikace Zprávy (SMS)! A nejde to vypnout. Takže zatímco na jiném telefonu když mi přijde SMS notifikace o nové keši, a já v ní kliknu na URL, tak se mi nabídne, zda ho chci otevřít v c:geo, tak tady ne – otevře se to v integrovaném prohlížeči a do c:gea to nijak nedostanu! Vyřešeno po upgradu na Android 7!
  • Další body budu průběžně dopisovat.

Přes všechna pozitiva je rozhodně mínusem cena. Za poloviční peníze seženete vybavenější pádlofon telefon, než Galaxy A3 (2017). Vyplatí se buď, až cena trochu spadne, nebo pokud se ho podaří koupit nějak megavýhodně (rozbalenka apd.).


Když budete hledat nějaké zkušenosti uživatelů, tak narazíte v diskuzi na alze i na tento asi nejbizarnější dotaz co jsem kdy viděl:

Dobrý den, umí tento telefon asynchronní vytáčení linku standardu x45, létám často na Island. Můj operátor tuto technologii podporuje,potřebuji odpovídající smartphone. Lze gyroskop využít i během hovoru probíhajícím na LTE pásmu 1800, 2100 a 2600 MHz? Kolik bluetooth zařízení lze připojit v jednu chvíli? (zařízení jsou nenáročná na datový provoz průměrný bandwidth v konfiguraci je 24kb, opravdu nenáročný provoz. Zejména gps a senzory okolního tlaku, vlhkosti, senzor srdečního tepu, případně děložního tlaku.) Dle mých informaci Samsung vydal 2 série (2 rozdílné továrny) jedna z těchto továren používá hypoxidové lepidlo, pokud máte naskladněnou tuto serii pak by nákup nepřipadal v úvahu, toto lepidlo reaguje se zbytky sopečného prachu, který s kolegou na Island jedeme sbírat. Prosím za přednostní vyřízení. Vím že to může vypadat jako žert, avšak při své práci sopečného geologa tyto faktory nesmím zanedbat. Jsou životně důležité pro můj výzkum. Děkuji RNDr. Vojtěch Karban

EDIT: 18.9.2017 mi přišla aktualizace na Android 7!

EDIT2: Oreo?

Samsung-Oreo-Update

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x