AUX pro rádio Tuner List v Renaultu

renault-tuner-list-aux
Tuner List

Nové auto, nové rádio. Proti vestavěným origo rádiím nic nemám, za výkonem se nehoním, odměnou budiž ovládání na volantu a integrita s palubním displejem. Bohužel moje rádio neumí AUX…

Říkal jsem si, že to zase až tak nevadí, nějak to dobastlím, tady drátek tady drátek a je to, jenže žijeme v době digitální. Postupně jsem prošel tyto možnosti:

FM transmitter

Nejjednodušší a asi nejlevnější možnost. Tu jsem ale hned zavrhnul, z důvodu kvality zvuku a hlavně přeplněného pásma FM. Nápad je to hezký, ale pokud auto stojí na místě – nehodlám během cesty co pár desítek kilometrů přelaďovat.

Výměna rádia za libovolné obyčejné rádio

Ve Felicii byl Sencor za 600Kč, uměl MP3 z flešky z karty, nebo z CD. Jenže tím se zase připravím o možnost ovládání. Možná prý nějaká lepší rádia mají možnost, po dokoupení nějaké redukce, napojit na ovládání v autě. To jsem ještě nezkoumal a obávám se, že to nebude za 600Kč.

Výměna rádia Tuner List za Update List

aux-update-listSkvělý nápad zdá se, vše zůstane zachováno jak je, vzhledově se téměř neliší a navíc má zezadu možnost připojení AUXu. Stačí k tomu jen kabel s jack konektorem. Ten se dá pořídit z Číny za pár korun a je po problému.

Prostě koupím na vrakáči rádio za pár stovek a přehodím je.

Jenže to má ne háček, ale pořádný hák. Rádio komunikuje s ovládáním a s displejem zcela jiným způsobem (Tuner List myslím sériově, a Update List přes I2C), takže vše přestane fungovat a nebo vyměnit ovládání pod volantem, displej v palubce a půl kabeláže.

Tudy cesta nepovede.

Emulace měniče CD

aux-cd-changerExistuje krabička, která se jen připojí do konektoru na zadní straně rádia, a ona simuluje připojený měnič, který je volitelným doplňkem rádia. Vypadá to na první pohled parádně (má to AUX, ale umí i přehrávat z SD/USB), ale jsou tu dvě ale.

Cena. U nás se za krabičku nestydí chtít 2500Kč, což mi přijde trochu mimo, a v Číně jsem nenašel levněji, než cca 1100Kč a to mi pořád přijde skoro dost.

Funkce. Ono je to vůbec takové polovičaté řešení, protože tím, že to emuluje ty CD, a měnič je na 6 CD, tak se musí do rootu nahrát složky pojmenované CD01 až CD06 a nedivil bych se, kdyby se MP3 musely jmenovat třeba TRACK01.mp3 apd. A dále je tu omezení na množství empétrojek v každé složce. Prostě mě po podrobnějším zkoumání krabička zklamala.

DIY emulace měniče CD

Nebo pokud je člověk dobrý programátor, tak na TLCDCEmu – Tuner List CD Changer Emulator je nějaký popis komunikace mezi rádiem, měničem a displejem. Kdyby to bylo hotové řešení (třeba na Arduinu), tak bych to postavil, ale toto je nad moje síly. Dokonce je i na SourceForge nějaká PIC verze TLPicEmu.

Dodělání AUX do stávajícího Tuner List rádia

Cesta kterou jsem se rozhodl vydat – a už teď lituji. Myslel jsem si, že se prostě jen někde vtipně napojím na levý a pravý kanál a bude to, jenže ouha. Prozatím vím o následujících možnostech:

Napojení se na TDA7342

Geniální, když jsem našel tohle, byl jsem rozhodnut, že to udělám právě tak, jenže v mém rádiu se TDA7342 vůbec nevyskytuje :(. Pokud ve vašem ano, pokračujte zde: Renault Radiosat 6010 – custom AUX input (link2). Pro TDA7340 např. Jeep BT radio hack for a TJ Jeep.

Napojení se na vstup koncového NF zesilovače

Takhle to řeší kdejaký hejhula co má doma pájku, je to otázka pár minut. Ono to hraje, pokud se spojí přední a zadní repro, tak to hraje dokonce ze všech, ale veškeré ovládání je pryč. To se mi nelíbí. Alespoň ta hlasitost, kdyby šla.

Napojení se za výstupem z AM rádia

Taky celkem jednoduchý, je to analog, takže no problem, ale kvalita zvuku odpovídá AM rádiu, takže ještě horší než FM.

Napojení se za výstupem z FM rádia

To jde, ale. Problém číslo jedna je, že SAA7708H v mém rádiu má vstup FM_MPX, kde je sloučený levý a pravý kanál dohromady. Museli bychom si vyrobit nějaký slučovač, a dále pořešit věci jako Squelch, AF, poladit ekvalizér a stejně budou ořezané výšky. To už někdo řešil, a pokud by někoho tato cesta zaujala, tak zde najde návod: Renault Tuner list head unit AUX input.

Napojení se za výstupem z CD mechaniky

Takhle to jde, pokud má mechanika analogový výstup, to ta moje si jede digitálem. Pokračování dále → Použití S/PDIF.

Napojení se na vstup TAPE

Chytrý brouci v rádiích mají často i vstup na kazeťák, ale problém je, že se na ten vstup nelze přepnout tlačítkem Source. Pokud bych ovšem měl rádio s kazeťákem, tak není co řešit, napojím se místo hlavy a je to (lepší než kazeta s Jackem na kusu kabelu). Pokračování dále → Dodělání vstupu TAPE.

Dodělání vstupu TAPE

Tohle jsem našel náhodou, a je to teda asi nejultimátnější řešení. Jelikož část pro kazeťák je na DPS namalovaná, ale neobsazená, tak ji kazgaroth prostě osadil, a přehrál obsah EEPROMky z jiného rádia. To už je opravdu ruské DIY, více zde: Линейный вход AUX и MP3 в штатной CD-магнитоле Renault 22dc279/62 Philips серии TunerList.

Použití S/PDIF

To souvisí s tou CD mechanikou. Protože SAA7708H má na pinech 24 a 25 dva S/PDIF vstupy. Jeden je vyveden na konektor pro měnič CD, a druhý na výstup z CD mechaniky v rádiu.

Má to sice omezení, že v rádiu musí být vložené CD aby byl ten vstup aktivní, ale to jsem ochoten zkousnout. Michal hodil na fórum hezké fotky jak a kam si S/PDIF AUX do rádia dopájel.

Jenže jak já tam dostanu ten S/PDIF? To potřebuji nějaký A/D převodník. Myslel jsem si, že Číňan prodává na eBayi nějakou destičku 2x2cm a bude to, jenže zatím jsem našel jen něco v tomto stylu AUX Подключение к магнитоле это реально?. Na eBayi asi hledat „Analog L/R to Digital„, ale raději 2x zkontrolovat, protože daleko rozšířenější jsou opačné krabičky! Na fóru k tomu používali FiiO D5.


Složitost a polovičatost všech DIY řešení mě dohnala k tomu, že jsem objednal z eBaye OEM krabičku USB SD MP3 AUX Adapter Radio Interface emulující CD měnič a jsem celkem spokojen. Kdyby někoho zajímalo jak vypadá zevnitř tak jsem nafotil. Dle PCB se jedná o YT-06A-V2 čili asi Yatour.

 

USB-SD-MP3-AUX-Adapter-Radio-Interface-2

USB-SD-MP3-AUX-Adapter-Radio-Interface-BOTTOM

 

USB-SD-MP3-AUX-Adapter-Radio-Interface-2

USB-SD-MP3-AUX-Adapter-Radio-Interface-TOP

 

Návod k použití

 1. Supported memory cards and USB sticks:
  Max 8GB (2GB is most recommended); SD card is more recommended than USB stick. Sometimes, the car head unit recognizes YT-M06 but it just does not play normally, then you may have to change for another USB stick or another SD card
 2. Please format USB stick or SD card with FAT16 or FAT32 format before you save files and folders in USB/SD.
  Note: It is better to format your USB/SD on windows PC than on Apple Mac to play USB/SD on our YT-M06
 3. Imposed folder naming system: CD01, CD02, CD03 … Doesn’t read sub-folder and gets confused with other names in root of the drive.
 4. Supports up to 15 folders (depending on the radio type) on your USB/SD.
 5. Any number of songs can be stored in each folder, but the display of most radio models can only screen 99 track titles. Saving too big file(over 50MB) in any folder may also cause intermittent performance
 6. Using music files formats other than WMA and MP3 may also cause intermittent performance.
 7. Any hidden files or file types other than WMA/MP3 files may also cause Yatour has problem reading or playing USB/SD
 8. Supported MP3/WMA files of 8Kbps-320Kbps only; MP3/WMA files over 320Kbps may not be recognized or played
 9. The playback order of songs is in line with their created date.
 10. Sometimes,to remove defect on software of car audio system, you may need to disconnect the battery for minutes or remove the fuse to reset the car audio system.
 11. To use the Aux-In port, it’s necessary to remove the USB or SD card.
 12. YT-M06 does not work with some  new generation of high speed USB stick.

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
3.8.2018 15:37

Já koupil za pár dolarů ten FM transmitter, o prázdninách jsem sjezdil celou Evropu a nepřelaďoval nikdy, kvalita dobrá.

Pavel
10.11.2021 10:58

Dobrý den. Jsem „pájecí“ amatér. Zajímaly by mne detaily jak dodělat AUX na kazetový vstup (Napojení se na vstup TAPE Chytrý brouci v rádiích mají často i vstup na kazeťák, ale problém je, že se na ten vstup nelze přepnout tlačítkem Source. Pokud bych ovšem měl rádio s kazeťákem, tak není co řešit, napojím se místo hlavy a je to (lepší než kazeta s Jackem na kusu kabelu). Je to složité na provedení? Jak? Je možnost ještě nějakým externím přepínačem „na kabelu“ řešit jestli přes source přepnu na TAPE nebo na AUX?. Díky za případnou radu. (typ radiomagnetofonu je Philips… Číst vice »

3
0
Would love your thoughts, please comment.x