Nová páječka TS100

Rozhodl jsem se pro nákup nové pájky. Nijak intenzivně jsem nevybíral, ale věděl jsem hned co spíše nechci než chci. ERS-50 co jsem stavěl ještě na škole už ani nevím kde mám a zda je ještě funkční. V práci mám kompletní pájecí stanici Yihua YH-853AAA s horkovzduchem a předehřevem, ale to je na doma skoro overkill (alespoň prozatím). A tak jsem narazil na TS100.

První dojmy

Co se prvních dojmů týče, tak je MALÁ! Velikostně tužka, nebo klasický malý šroubovák. Ale výkonem asi v pohodě, výměna napájecího konektoru v notebooku naprosto bez problémů.

ts100_velikost

Délka 168mm

Firmware

Určitě stojí za zmínku to, že se do pájky dá nahrát vlastní firmware, a nejen to, on je ten FW opensource, takže existují i upravené firmwary. Etalonem mezi nimi je FW od uživatele Ralim na GIThubu.

Firmware umí (navíc):

  • Všechna nastavení lze provádět přímo z menu pájky a nemusí se editovat TXT soubor (což už je u nových ofiko FW prý už taky)
  • Lze nastavit, zda je použito napájení ze zdroje nebo z baterií. Pokud z baterií, tak se zvolí počet článků a pájka orientačně ukazuje úroveň nabití a sama se vypne při poklesu napětí aby neničila články.
  • Pájka obsahuje senzor pohybu, takže lze nastavit, že se po odložení na stůl přepne po nějakém čase do pohotovostního režimu (teplota klesne na nastavenou úroveň) a po zvednutí se zase ohřeje na pracovní teplotu. Pokud by na tom stole ležela delší čas, tak se sama vypne.
  • Senzor pohybu funguje i tak, že levákovi otočí displej aby neměl vše vzhůru nohama 🙂
  • Lze aktivovat „boost“, kdy při držení tlačítka topí pájka naplno (předem stanovenou teplotu), takže když se nechce něco prohřát, tak si lze přitopit a po puštění tlačítka se teplota zase vrátí do normálu.
  • Lze nastavit co de bude dít po připojení napájení, zda má zůstat vypnutá, předehřát se na pohotovostní teplotu, nebo se rozehřát na provozní teplotu.
  • Oproti originálnímu FW lze nastavit maximální teplotu na 450°C (místo 400°C)
  • Možnost nahrání vlastního loga při spuštění 🙂
  • Nově také češtinahttps://github.com/Ralim/ts100/pull/138
  • A další funkce se stále vymýšlejí.

Hrot

Trochu vadou na kráse je hrot s topným tělískem jako jeden kus, ale zase je dokonalý přestup tepla do hrotu. Přímo výrobce nabízí 7 typů originálních hrotů. Jelikož nejsem příznivcem těch špičatých hrotů co jsou na všech pájkách z výroby, tak jsem hned přihodil TS-BC2 což je pro mě naprosto ideální a univerzální hrot od SMD po velké věci.

Napájení, výkon při různých napětích

Pájka obsahuje klasický DC jack 5,5×2,5mm jaký je na většině normálních notebooků, takže najít zdroj nebude problém. Případně lze použít různě battery packy.

Problém je v tom, že zahnutá koncovka adaptéru není v tomto případě úplně výhodou – rovný kabel je lepší. A další problém je u takto titěrné a lehoučké (31g) pájky je tuhost kabelu, který prostě citelně tahá.

605753892_762Chtělo by to tedy sehnat nějaký pěkný silikonový kabel, ideálně na jedné straně s rovným konektorem na druhé už je to jedno 🙂 Třeba taková prodlužka jako je tahle, ale né s PVC kabelem.

Nebo vypadá hezky toto – po ucvaknutí magsafe konektoru. Mohl by být snad ohebný, ale kdo ví. A je bílej. Délka dle prodejce 1,8m.s-l1600

Prozatím jsem to tedy vyřešil DIY prodlužkou z USB kabelu, VCC, D- a GND, D+ paralelně. Samice je taková ta klasická husná za bůra a samec (u pájky) je DIY – jen vnitřek konektoru od zdroje, vysvobozeno ze zalití plastem, napájeno a přetaženo smršťovačkou (Sugru použiju na finální verzi).

Tabulka napětí/výkon

Napájecí napětí Výkon Doba náběhu na 300°C
12V 17W 40s
16V 30W 15s
19V 40W 12s
24V 65W 11s

Cena

Osobně jsem objednával z Banggodu s náhradním hrotem, „lepší“ dopravou a slevou od BG za cca 1500. Je hnědá, takže se jedná o „updated version“, ale nevím zda je nějaký elektrický rozdíl. V balení je ESD kablík a stojánek, a oproti té původní (černé) verzi se dodává s trochu jiným hrotem. Jinak tam asi velký rozdíl není. Černá verze se na internetech pohybuje od cca 1000Kč.

ts100_porovnani

Porovnání velikosti s USB pájkou za stovku

Tetris

Dostal jsem tip na firmware ts100tris, jehož součástí je hra tetris!

Osciloskop

Ale to není vše!

Stejná firma vyrábí ještě šroubovák a osciloskop!

Tag: MINI TS100 Digital OLED Programable Interface DC5525 Soldering Iron Station Built-in STM32 Chip

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Kminous6
4.2.2020 20:00

Boba článek, zase vím něco navíc. Ještě bych dodal, že při pájení „švábů“ a podobných součástek náchylných na ESD je nutné páječku uzemnit!! Dnes jsem pájel LED diody v ruce a během pájení svítily. Takže na pájecím hrotu je !NAPĚTÍ! jako bych pájel trafačkou 🙂
Jinak odkaz na FW. (chvíli mi travlo, než jsem to našel)

1
0
Would love your thoughts, please comment.x