Android JB na Xperia Play (R800i)
Dostal se mi do rukou tento telefon od známého, který si stěžoval na to, že kvůli androidu 2.3 již nejdou nainstalovat některé hry a zda by se teda dal nějak aktualizovat. Když aktualizace tak teda se vším všudy, ale potkalo mě několik nepříjemností, tak si tu sesumíruju co jsem jak vyřešil dokud si to pamatuju.
1. Odemknutí BootLoaderu
Prvním krokem k úspěšnému hraní je odemčení BL, a i když jsem tímto kdysi jednu Xperii poslal do věčných lovišť, zde se vše podařilo napoprvé.
- Na http://developer.sonymobile.com/…boot-loader/ jsem vybral typ telefonu,
- zadal na telefonu magický kód ##7378423## a v Service info > Configuration > Rooting Status jsem se dočetl, že Bootloader unlock allowed říká Yes.
- následoval další krok se zadáním emailové adresy na kterou vzápětí dorazil mail s dalšími instrukcemi
- ty spočívaly ve vypnutí telefonu, podržení tlačítka s lupou a připojení vypnutého telefonu k PC.
- Tlačítko napájení svítí zeleně (telefon je ve fastboot režimu) a já můžu směle zadat v příkazovém řádku
fastboot devices
které mi po odentrování vypíše info o telefonu (nějaké sériové číslo, nebo tak něco) - dalším krokem je tak zadání magické odblokovací formule
fastboot -i 0×0fce oem unlock 0×0E0A2C8B5D057E1B - a voila, vše skončilo sukcesem
2. Flash FTF firmware
- Spustím Flashtool (v mém případě Flashtool64)
- Kliknu na tlačítko s bleskem, odkliknu Flashmode
- přes tři tečky u Source folder najdu složku s mým .ftf firmwarem
- a dám Flash!
- Flashtool mi sám poví, že musím na vypnutém telefonu držet tlačítko zpět a připojit ho k PC, načež se proces rozjede
- U telefonů bez HW tlačítka zpět to bude asi Volume-
- Stejně se telefon připojuje při obnově přes Sony PC Companion
Raději po zapnutí telefonu zkouknout tu funkci SIM a můžeme začít dělat ty zajímavější věci, kde začne být vidět, že se s telefonem něco děje. Tady je btw hezky popsán postup flashování přes Flashtool: Flashing A FTF File Using Flashtool
Edit: S R800i4.0.2.A.0.79.ftf síť funguje, SIMka se detekuje, a měla by to být asi úplně nejposlednější oficiální verze ROM od Sony.
3. Flash Kernelu
Abychom mohli do telefonu nahrát jakoukoliv ROM ve formátu ZIP co najdeme na internetu potřebujeme tzv. Custom Recovery, zde s označením Kernel.
Co jsem tak zběžně koukal, tak za zmínku by měl stát LuPuS, se kterým jsem se neskamarádil po tom co jsem se nedokázal dostat do recovery a telefon zůstal viset na bootloopu. No a nebo Turbo. Se kterým jsem měl taky turboproblém, ale vyřešil se.
Kernel se flashuje přes fastboot, to už umíme
- Musíme připojit telefon ve fastboot módu, to taky umíme, lupa, připíchnout (tl. zapínání svítí modře)
- přes fastboot devices se můžeme ujistit
- stažený kernel s příponou *.img jsem si nakopíroval do C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot , abych ho měl po ruce, a ještě raději přejmenovat na boot.img, lépe se to píše.
- Pozor, zkoušel jsem kernel boot_zeus_turbo-v3.1.1–480.img a zaboha jsem ho nepřesvědčil aby viděl microSD kartu! boot_zeus_turbo-v3.1.img fungoval bez potíží.
- pokud se soubor jmenuje boot.img, tak stačí jen zapsat příkaz fastboot flash boot boot.img a kernel se pošle do telefonu.
Do recovery se dostaneme tak, že při startu telefonu jak se zobrazí logo SONY Turbo začneme mačkat Hlasitost dolů (určitě během modrého svícení tlačítka power. Zde raději na nic nehrabeme a dáme hned první Slot 1 / Internal, a v dalším kroku vlezeme do recovery. Standardně je nastaveno TWRP, pokud by někdo preferovat CWM, tak to tam lze někde změnit.
V TWRP dáme WIPE úplně všechno kromě External Storage, pak se vrátíme zpět a postupujeme klasicky Install > vybrat ZIP s ROM.
POZOR: Verze kernelu závisí na verzi ROM! Hlavní rozdíly na co si dát pozor jsou v tom zda je ROM postavená na „Stock“ verzi, nebo na CM, a zda je GB, ICS, nebo JB.
- stock verze romek (i postavené na ICS) – lupus7
- ICS – lupus12
- JB – lupus8
A aby toho nebylo málo, tak se kernel od kernelu liší ovládání recovery. Někdy se do něj dostanete mačkáním Vol-, někdy „Zpět“. Posouvání v menu někdy tlačítkama hlasitosti, někdy „Domů“ a „Menu“, atd..
4. Flash ROM
Zde už se meze nekladou, osobně jsem v tomto případě spíš řešil to, že pokud BFU zvyklému na rozhraní launcheru Xperie nainstaluju CyanoGen, tak z toho bude dost vedle. Našel jsem ale dvě ROMky, které vypadají jako by z oka vypadly té originál SONY, jen s tím rozdíle, že na staré železe máte android 4.1.2 a je ještě rychlejší, než byl předtím.
- Racing SPEED EDITION EOL nelíbila se mi, vypadala jak Ubuntu, tak jsem se kouknul po Xperia Look ROMkách.
- *Xperia Z Jellybean (JB) port ROM pro Xperii Z na Xperii Play, vše dokonalé, opravdu! parádní, ale nepodařilo se mi rozhýbat Google Play což je trochu zásadní. (Obchod Play šel dokud se nezaktualizoval, a pak už nešel spustit. zkoušel jsem několik gapps, a nic, nevím). FULL verze je úplně stejně zablitá balastem jako originální současné xperie (facebook, twitter, milión podpůrných sdílecích aplikací.. ), ta LITE je v pohodě. Chceme GSM verzi (CDMA je pro telefony z USA a UK)
- SonygenMOD po nainstalování patche nějak už nešla, ale ručně jsem si mergnul patch a gapps se zipem s ROM a šlape dobře. Google Play bez problémů, nejde spuštění LED svítilny z Toggle Menu, divný CZ překlad (lockscreen v normálním stavu ukazuje „Nabíjení“ a po připojení na nabíječku „Správně!“) a asi nejde automatická regulace jasu. Ale fungoval Play a už bylo moc pozdě a tel druhý den ráno jel za pánem do Prahy, takže tam zůstala.
- XPLAY HONAMIv2.1.3 OPRAVDU SUPER, jen jednu vadu na kráse, barva písma – v seznamu aplikací je bílé pozadí s bílým písmem a v prohlížeči se píše adresa černým písmem na černém pozadí.
- Xperia Play Z
- Ice Cream Speed (ICS 4.0.4) aktuální ROM, vypadá, to, že to na ní nechám, vše zdá se funguje.
- 4PDA-XPlay-Gamer-4.0 (ICS) občas se na ní dá narazit, že je strašně super a rychlá atd., ale najít odkaz na stažení je noční můra na ruských fórech. Takže zkuste tady 😉 4PDA-XPlay-Gamer-4.0-Lite, 4PDA-XPlay-Gamer-4.0-Final, 4PDA-XPlay-Gamer-Ultra-Part1 (Part2 jsem ještě nenašel), a ještě jazyky Fix_language_Ultra.
- –XPlayStation V3 (GB)
Každopádně zde je obsáhlý seznam, takže volba je na každém z Vás: Xperia Play Index – ROM’S, FIRMWARE, KERNEL’S, GUIDE’S, THEMES, MOD’S
Bravo ! Nedovedu si představit nejen jak bych to zvládl, ale že bych na to měl trpělivost …