Jak bylo náročné zrychlit WordPress

Pomalu se blížíme ke konci mého martyria s WordPressem, jedna z posledních věcí co jsem tak trošku řešil je zrychlení webu. Né, že by mi šlo o nějaký superspeed, nezačínal jsem s hodnotami 40s na načtení stránky jako jiní, ale chtěl jsem aby se web zalíbil i robotům, kteří si na takovéto věci potrpí.

Nechtěl jsem zrovna hned sahat po všude vychvalovaném W3 Total Cache, tak jsem zkoušel výsledků dosáhnout nějakými zásahy do .htaccess a podobně, ale nemělo to velkého významu. Zkusil jsem tedy asi dva pluginy, které říkají, že jsou jednoduché, easy & lightweight, protože komplexicita W3TC mě trochu děsila, ale W3TC má holt viditelné výsledky.

Konfigurace je peklo, naštěstí je po internetu spousta zaručenýchnejlepších nastavení, ze kterých si to chce metodou pokus omyl udělat nějaký průměr a na polovinu si prostě přijít sám.

Například přímo návod od autorů šablony Hueman Speed up the Hueman Theme : how to setup W3 Total Cache Plugin je k ničemu a jen rozbije web :/

Takže jsem naklikal co jsem uznal za vhodné a zbytek musel pořešit ručně přidáním do functions.php nene, když se to napíše sem jak se všude píše, tak o změny příjdeme s první aktualizací šablony – a že Hueman aktualizují docela často! Dal jsem to tedy do kódu mého vlastního pluginu, o tom ale zase někdy jindy.

Nemohl jsem se zbavit chyby s „Query strings“, na to zabralo tedy toto:

/* Remove query strings from static resources */
function _remove_script_version( $src ){
  $parts = explode( '?ver', $src );
  return $parts[0];
}
add_filter( 'script_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );
add_filter( 'style_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );

Kromě W3TC ještě budou hubovat kvůli optimalizaci obrázků, na to mám WP Smush a docela to jde.

Aktuálně jsem tedy na těchto hodnotách, a největší neplechu dělají obrázky gravatarů v komentářích, ale i s tím by se mělo dát dle Why You Should Be Using Locally Hosted Gravatars něco udělat!

Po odstranění gravatarů jsem na GTMetrix 95%/87%, na PageSpeed 89/100 a Pingdom 98%!

Dokonalosti brání podle některých nástrojů málo optimalizované obrázky (že by prý šly zmenšit třeba o 1%), dále vadí načítání JavaScriptů a CSS v hlavičce, prý to blokuje načítání webu, a JS pro Google Analytics se nenačítá do mezipaměti, či co..


No a to ještě stále není konec, přišel jsem na to že W3 Total Cache je, dle testu, celkem brutálně nekompatibilní s PHP7, zatímco jiné nástroje jsou na tom lépe. Při všem tom hledání jsem narazil i na opačné názory na letitý a obtížně udržovaný moloch jménem W3 Total Cache (podobně jako Yoast SEO) s nějakými těmi bezpečnostními slabinami.

Narazil jsem tak například na fork W3TC na githubu Fix W3TC (W3 Total Cache), vypadá to dobře, ale autoři udělali jednu velkou chybu – plugin se jmenuje stejně jako W3TC a pokud si ho nainstalujeme do WP, tak se bude pořád chtít aktualizovat na oficiální W3TC.

Začal jsem si tedy hrát s WP Super CacheAutoptimize + ruční pravidla do .htaccess + něco málo v rámci vlastního pluginu. Velikost stránky se záhadně zvedla asi o 100kB, ale skóre se ještě zvedlo! GTMetrix 97%/89%, na PageSpeed 90/100 a Pingdom 98%! – Už to nebudu dál hrotit a raději zapomenu na to, že se to dá ještě ladit, nebo nebudu dělat nic jiného.

EDIT: Teď jsem náhodou narazil na krásný všeshrnující článek: Google PageSpeed Insights – Scoring 100/100 with WordPress.

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x