zemřel vynálezce integrovaného obvodu

Celým jménem Jack St. Clair Kilby zemřel v Dallasu po krátkém boji s rakovinou 20. června ve věku 81 let. Jack Kilby byl jeden z nejvýznamnějších vynálezců moderní doby. Pracoval jako inženýr v Texas Instruments, kde byl 12.9. 1958 představen první prototyp integrovaného obvodu, na kterém se klíčově podílel. Pokusná výroba placek s tištěnými spoji začala v roce 1960. Od roku 1970 pracoval Kilby víceméně jako nezávislý vynálezce, zabýval se mimo jiné také možnostmi využití křemíkových součástek pro výrobu elektrické energie ze slunečního světla a prosazoval ideu přenosného kapesního kalkulátoru.

V roce 1982 byl uveden do americké národní síně slávy vynálezců, kde najdeme jinak taková jména jako Henry Ford či Thomas Edison. V roce 2000 obdržel Nobelovu cenu za fyziku. Na Jacka Kilbyho by se určitě nemělo zapomínat. Stačí se podívat do jakéhokoliv elektronického zařízení – všude najdete desku s tištěnými spoji. Až si tedy zase někdy koupíte nějaký nový kus hardware, při pohledu na pestrobarevnou desku s integrovanými obvody si vzpomeňte na vynálezce, který obdařil svět touto vymožeností. Čest jeho památce.

(pctuning.cz)

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x