rohos mini drive – řešení pro flashdisk

hodně dlouho jsem hledal řešení jak ochránit citlivá data na flashdisku. drtivá většina programů na šifrování šifruje pouze po jednotlivých souborech, což obnáší pro každé spouštění či editaci souboru provést jeho dešifrování a po skončení práce ho zase zašifrovat. tahle varianta je v kombinaci s USB 1.1 naprosto smrtící. nakonec jsem se na všechny kryptovací programy vykašlal a nejnutnější věci pouze zabalil do zaheslovaného RARu.

ale pořád to nebylo ono. pořád nikde nebylo řešení pouhého zaheslování složky. už se zdálo, že jedinou možností, která by přišla v úvahu bude TrueCrypt, o kterém se hodně často píše, ale nějak se mi ho tenkrát nepodařilo rozjet tak, jsem se na něj vykašlal.

ne. řešení exituje, na bázi TrueCryptu, také freeware, ale 100% user friendly. jmenuje se Rohos Mini Drive a na českém internetu o něm není snad jediná zmínka! (děkuji ID VECTOR za tip)

program stáhneme ze stránek výrobce zde. po jeho nainstalování stačí pouze spustit Rohos Mini Drive, zasunout náš flashdisk (ja vložil čerstvě naformátovaný) a kliknout na Setup USB Flash Drive

rohos1

program sám najde připojený disk (pokud by našel jiný můžete nastavit ten správný), zadáte tajné heslo, potvrdíte a kliknete na Create disk.

rohos2

program vytvoří na disku skrytou partition a nahraje (do přístupne partition) klienta. můj 1GB flashdisk rozdělil na polovinu otevřenou a polovinu zaheslovanou.

tím celá práce končí 🙂

nyní když připojíte flashdisk k pc, tak se normálně dostanete na přístupnou část jako by se nechumelilo, a pokud kliknete na soubor Rohos mini.exe v rootu flashdisku, program se vás zeptá na heslo (můžete si nechat zobrazit klávesnici na obrazovce a heslo naklikat myší, čímž obejdete keyloggery) a v případě správného hesla, se objeví skrytá partition jako disk R:.

v trayi vidíte žlutý čtvereček s pismenem R, pokud je R bílé je disk připojen, pokud černé tak nikoli. pravým kliknutím na tuto ikonu se dostanete k menu, z čehož nejdůležitější je položka Disconnect & Exit, která se mi ukazuje na jiném PC než na kterém je Rohos Drive Mini nainstalován, a která odpojí skrytou partition a ukončí program, takže pak lze flashdisk vyškubnout z PC a jít 😉

disconnect-disk-from-clock

na flashce jsem ještě trošku poupravil autorun.inf na

; https://en.wikipedia.org/wiki/Autorun
; https://learn.microsoft.com/en-us/previous-versions//bb776823(v=vs.85)?redirectedfrom=MSDN
; https://web.archive.org/web/20130520112751/http://dailycupoftech.com/usb-drive-autoruninf-tweaking/

[autorun]
useautoplay = 1
label = MIKROM
icon = "Rohos_mini.exe"
open = "Rohos_mini.exe"
action = "Rohos mini"
;shellexecute = https://www.mikrom.cz/
;action = mikrom's blog

; nabidka v menu disku
shella = "Spustit &Rohos mini"
shellacommand = "Rohos_mini.exe"

; otevreni ceskeho infa pro nahodne nalezce
shellb = "Pokud jsi nalezl tento disk..."
shellbcommand = notepad.exe "ČTI MĚ!.txt"

; otevreni anglickeho infa pro nahodne nalezce
shellc = "If you found this disc..."
shellccommand = notepad.exe "README!.txt"

k tomu už jen ve zkratce: Rohos mini.exe jsem musel přejmenovat na Rohos_mini.exe, poslední tři položky přidají do menu pravého tlačítka myši příkazy ke spuštění informací pro nálezce a samotného programu.

EDIT: vytvořil jsem češtinu k programu. ke stažení zde: rohos-czech-by-mikrom

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x