Oprava reproduktoru v notebooku

Kamarád mi přinesl jeho notebook s tím, že mu chrčí reproduktor. Notebook je to věru starý, bude mu k jedenácti letům, ale pořád skvěle slouží. Holt Toshiba kupovaná v USA za necelých $1000.

Po zapnutí a zkoušce zvuku bylo jasné, že je levý reprák KO. Rozebráním se ukázalo, že je kompletně, po celém obvodu, utržená membrána – to se pak není čemu divit. Jenže co s tím? díly možná leda tak z eBaye, ale to je na dlouho. Pořád jsem věřil, že tam nějak snadno nabastlím nějaký jiný reprák z jiného notebooku – klidně tavkou.

Jenže on je zalitýreprobedně tak složitého patvaru, že najít něco co by tam pasovalo se ukázalo jako nadlidský úkon.

A tak přišla na řadu modelařina

Vytáhnul jsem dremelku z Lidlu s tím, že to nějak vyříznu a napasuju do sebe, práce s tím bylo víc, než bylo v plánu, ale výsledek je dosti povedený.

Několika opatrnými řezy jsem začal vykrajovat reproduktor z jiného notebooku s tím, že když něco fiknu blbě mám ještě jeden – ať žije stereo! Překvapilo mě, že to není jen prostě zalepený repráček, ale ono je to celé jeden kus! Ale po chvíli řezání a broušení jsem měl celkem pěkný reprák.

Následovalo vyřezání zbytků toho rozbitého repráku, až jsem měl připravenou bedýnku. Ohmově to sedělo, rozměrově taky, takže po vyřešení jak napojit drátky byla betaverze hotová.

Hrálo to, ale překvapilo mě, jak byl s tou, ani ně milimetr, mezerou okolo špatný zvuk. Chrastítko bez basů. (Člověk by si řekl co tak asi můžu po 15mm reproduktoru chtít, ale ten druhý, originální, hrál proti tomu naprosto nesrovnatelně.

Nevzdával jsem to, a mezeru vyplnil tavným lepidlem, trochu zaříznul a výsledek nejen, že vzhledově vypadá skoro originálně, ale hraje stejně dobře!

Galerie

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
karel
6.2.2017 9:49

Pěkné, šikula

Geby
6.2.2017 10:46

Od toho se nepouzivaji jen reproduktory, ale cele repro-bedny. Ta bedna kolem je dulezita, i kdyz je to jen divne vypadajici kus plastu.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x