Koloběžka: Výměna brzd

382-e125de080f-42058Koloběžka Kostka Hill Fun je standardně osazena brzdami Promax. Prý jsou srovnatelné s Shimano Alivio – nejsou!

Nejsem, respektive nebyl jsem do nedávna nějakým cykloexpertem, ale to jsem nebyl ani automechanikem, než jsme začali jezdit škodou 105L :), ale největším trápením na kolobce byly právě brzdy. Strávil jsem hodiny jejich seřizováním, a buď jeden špalek brousil o ráfek zatímco druhý byl půl centimetru od něj – bez ohledu na točení všemi šroubky. Nebo i při nejlepším možném nastavení co jsem zvládnul prostě nebrzdily tak, jak bych si představoval. Stačilo jet tak 30km/h a při zmáčknutí brzdy nadoraz jsem začal pozvolna zpomalovat.

Když jsem si s panem Pechrem povídal o možném decentním upgradu tak první věta byla: „Ty otřesné Promaxy bych vyměnil za Shimano Alivio – jsou levné, účinné a spolehlivé“. Dokonce mi rozmluvil vychvalované Shimano Deore, že za ty peníze nejsou zas o tolik lepší. Koneckonců i MIBO opustilo u nejvyšších modelů koloběžek Deore.

Po chvilce hledání jsem objednal brzdové páky Shimano BL-M421 a brzdy Shimano BR-M422 (ještě je varianta BR-M432, ty nemají obyčejné špalky, ale cartridge).

Nejvíc jsem se děsil sundávání gripů, ale trik s injekcí a lihem byl naprosto parádní a gripy byly dole než bys řekl grip. Samotná výměna brzd byla otázkou chviličky a seřízení, světe div se, během pár minut!

A to hlavní – brzdný účinek a lehkost chodu, to se prostě nedá srovnávat.

Čím ale Promaxy netrpěly, je klepání zadní brzdy, naštěstí nejsem první s tímto problémem, a videonávod přímo od Kostky pomohl. Další tipy jako o-kroužek naleznete na facebooku zde, a zde.

A na závěr ještě pár odkazů:

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

2
Komentáře

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
vpopela

Ona taky jen výměna stávajících špalků za lepší udělá svoje 🙂
Po přečtení tvého článku jsem chtěl taky vyměnit brzdy, ale nakonec nebylo potřeba.