Koloběžka: Výměna brzd

382-e125de080f-42058Koloběžka Kostka Hill Fun je standardně osazena brzdami Promax. Prý jsou srovnatelné s Shimano Alivio – nejsou!

Nejsem, respektive nebyl jsem do nedávna nějakým cykloexpertem, ale to jsem nebyl ani automechanikem, než jsme začali jezdit škodou 105L :), ale největším trápením na kolobce byly právě brzdy. Strávil jsem hodiny jejich seřizováním, a buď jeden špalek brousil o ráfek zatímco druhý byl půl centimetru od něj – bez ohledu na točení všemi šroubky. Nebo i při nejlepším možném nastavení co jsem zvládnul prostě nebrzdily tak, jak bych si představoval. Stačilo jet tak 30km/h a při zmáčknutí brzdy nadoraz jsem začal pozvolna zpomalovat.

Když jsem si s panem Pechrem povídal o možném decentním upgradu tak první věta byla: „Ty otřesné Promaxy bych vyměnil za Shimano Alivio – jsou levné, účinné a spolehlivé“. Dokonce mi rozmluvil vychvalované Shimano Deore, že za ty peníze nejsou zas o tolik lepší. Koneckonců i MIBO opustilo u nejvyšších modelů koloběžek Deore.

Po chvilce hledání jsem objednal brzdové páky Shimano BL-M421 a brzdy Shimano BR-M422 (ještě je varianta BR-M432, ty nemají obyčejné špalky, ale cartridge).

Nejvíc jsem se děsil sundávání gripů, ale trik s injekcí a lihem byl naprosto parádní a gripy byly dole než bys řekl grip. Samotná výměna brzd byla otázkou chviličky a seřízení, světe div se, během pár minut!

A to hlavní – brzdný účinek a lehkost chodu, to se prostě nedá srovnávat.

Čím ale Promaxy netrpěly, je klepání zadní brzdy, naštěstí nejsem první s tímto problémem, a videonávod přímo od Kostky pomohl. Další tipy jako o-kroužek naleznete na facebooku zde, a zde.

A na závěr ještě pár odkazů:

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
vpopela
30.3.2015 7:42

Ona taky jen výměna stávajících špalků za lepší udělá svoje 🙂
Po přečtení tvého článku jsem chtěl taky vyměnit brzdy, ale nakonec nebylo potřeba.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x