za trutnovským drakem

dnes jsem v Trutnově založil po všech těch tradičních a nějakých multinách první opravdovou mysterku pro hru geocaching.

mysterka Vás seznámí s historií našeho draka, donutí zjistit o něm věci, které jste ani netušili a podle přidaných waypointů se můžete podívat na místa, kde se náš drak v Trutnově vyskytuje.

o nějakém rytíři Trutovi slyšel každy trutnovák, o trutnovském půvdu draka visícího v průchodu brněnské radnice slyšelo už méně lidí a o vyobrazení draka v národním divadle v Prace, nebo na pečetích v národním muzeu tamtéž už slyšel asi málokdo.

tak se tedy vydejte na cestu za trutnovským drakem

detaily o cache naleznete na její stránce: Za trutnovským drakem by mikrom

pověst:

Pověst o trutnovském draku je zasazena do období vlády knížete Oldřicha. Ten prý poslal do pohraničních hvozdů svého vazala, pana Albrechta z Trautenberga, aby zde založil nové město a čelil loupeživým tlupám. Dva zedníci z jeho řemeslnické družiny, jakýsi Paul Firnera, Nikolaus Schlofsky, se při hledání skalního lomu dostali do hlubokého lesa. Po dlouhém bloudění zaslechli silný havraní křik. Zpočátku si ptačího hlasu nevšímali, ale krákání neustávalo. Muži šli za křikem a ten je přivedl k divoké rokli, nad níž stála stará lípa. Zvědavě pátrali, co se skrývá v temné strži. K svému překvapení spatřili patnáct loktů dlouhého plaza, tloušťky dosti silného stromu. Jeho široká tlama byla otevřena, oči sršely ohněm, ocas se šroubovitě vzpínal a tělo měl pokryto velkými rohovitými šupinami. Překvapení a vylekaní zedníci utekli, neopomněli si však cestu značit záseky do stromů. Rytíř Trautenberg se nejprve svědectví strachem polomrtvých řemeslníků vysmál. Když se však před ním dlouze zapřísahali, rozhodl se, že záležitost prozkoumá sám. Nařídil čeledi vzít sebou pevné řetězy a lana. Upevnili je pak kolem stromů na pahorku, jenž byl od toho času nazýván Ležícím vrchem (Liegenhügel), což bylo později zkomoleno na Lživý vrch (Lügenhügel). Na druhý konec provazu upoutali jehně a spustili dolů, aby je plaz pohltil. Pokus se zdařil, nestvůra vylezla ven, chytla se na návnadu a byla pomocí řetězů a lan vytažena z doupěte. Aby nemohla uniknout, byla pevně přivázána ke stromům. Nyní musel být plaz zabit. Rychle proto zhotovili silnou dřevěnou mříž se železnými špicemi, kterou nechali pomocí lan na zvíře padnout tak, že se nemohlo hýbat. Potom naházeli na mříž velké kameny, jednu hromadu na hlavu a druhou na ocas. Zároveň kolem rozdělali oheň. Kamenné břímě zvíře zamáčklo, žár ho schvátil a vysílil a smolný kouř ho nakonec
zadusil. Když plaz zcepeněl, rytíř Trautenberg přikázal, ať stáhnou jeho kůži. Ostatní části těla lidé zakopali. Potom kůži na slunci vysušili a vystavili ji k obdivu všech nahoře na staré zámecké věži.

EDIT 6.6.2008: geocacher AndelPane zjistil, že Jaroslav vrchlický napsal dvě básně o Trutovi.

EDIT 13.6.2008: cache jsem zařadil i do hry OpenCaching → Za trutnovskym drakem

EDIT 6.7.2008: pan Otto Štemberka mě upozornil, že ani Albrech z Trautenbergu není zakladatelem Trutnova, takže jsem malinko upravil listing.

EDIT 25.11.2008: cache zařazena do programu města Trutnova Rok trutnovského drakaodkaz

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x