Postel z palet

postel z euro palet - výsledek
postel z euro palet - výsledek

Proti paletám v podstatě nic nemám jsem v podstatě nic neměl dokud přítelkyně nenavrhla, že z nich uděláme postel. Jako nápad proč ne, dokonce se dá taková postel pořídit za nehorázný tisíce už hotová, ale co si můžeš ztlouct sám – ztluč si.

Palety obstarala monini, a já jsem si vzal na starosti ten zbytek. Už po bližším prozkoumání bylo jisté, že před natíráním bude potřeba povrch trochu dodělat, protože až na první pohled velmi zachovalé palety, lezly z nich hřebíky a třísky úplně všude.

Po obroušení asi dvou palet (z osmi) jsem toho měl docela plný kecky (a plíce) – to by jednoho nenapadlo, jak je ten povrch členitej.

Natírání bylo to samý, a i ve dvou lidech to byla docela pakárna natřít ze všech myslitelnejch stran aby pak někde nebylo vidět něco nenatřenýho.

Hřebíky zatlučený, palety pěkně natřený a já si vymyslel, že hřebíky pojistím ještě šrouby, aby byla postel pevnější a nezačala časem v povolených hřebíkách třeba vrzat. Šrouby jsem hodně šidil, ale i tak jich padlo 18 na paletu (krát 8!). Po třech hodinách jsem toho měl já i akuvrtačka dost.

Při sestavování se zažalo ukazovat, že jsem jednat blbě vymyslel, jak budu palety šroubovat k sobě a jednak (víte že „druhak“ se nesmí psát? Mě se to tak vždycky líbilo), že paletáři nehrajou na milimetry ale spíš na půlcentimetry. Poskládání bylo tedy pro puntičkáře noční můrou.

Aby se palety nešoupaly po zemi, tak jsou opatřeny čteverečky koberce (8×8 cm), který jsem chtěl přitlouct hřebíkem, neměl jsem jich ale tolik, nápad se sešívačkou ztroskotal na absenci sešívačky, takže přišel na řadu zbytek montážního lepidla v kartuši. Výslednou postel zvládne po plovoucí podlaze posunout jeden člověk.

Sešroubovávací improvizace je vidět na fotkách, plus jsou obě patra ještě sešroubovány k sobě. Při rozměru palety 120×80 cm by měl uprostřed vzniknout čtverec 40×40cm – když jsem ty palety viděl 39 byla dobrá volba – nemusel jsem se trápit s tím, že by tam nepasoval.

Na vršek palet jsem chtěl dát třeba dírkatej sololit aby neležely matrace přímo na patetách (ač broušené a natřené, pořád to není zrovna na posezení nudistům). Sololit nebyl, tak staré povlečení zastalo jeho funkci a matrace se nedřou přímo po dřevě.

Jako bonus je výsledný celek shodné výšky jako můj neoblíbenější kus nábytku – stoleček Lack z Ikey za kilo a něco.

mikrom

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 6

 1. Michelle napsal:

  Zdravím, můžu se zeptat, jestli postel začne brzy vrzat, i přesto, že je dostatečně sešroubovaná? Přemýšlím o této, ale nechci vyměnit rozvrzanou postel za tu, která začne zase ihned vrzat.

 2. Naďa napsal:

  Dobrý den,
  jsem úplný laik a ráda bych se zeptala, jak jste spojoval horní a dolní patro palet. Pokud byste to měl vyfocené, tak by to bylo super.
  Chtěla bych si totiž sama vyrobit stolek ze dvou palet a nějak nemůžu přijít na to, jak je spojit:)
  A ještě Vás poprosím, zda Vám na obrušování stačil obyčejný smirkový papír?
  Moc díky,
  a máte to moc pěkné.
  S pozdravem,
  Naďa

  • mikrom mikrom napsal:

   [2] Naďa: milá Naďo,
   brousil jsem elektrickou (excentrickou) bruskou a měl jsem toho plné zuby, takže smirkem by to bylo opravdu za trest. Pokud nenarazíte na nějaké nové krásné palety, tak je to opravdu ošklivé dřevo samá tříska.. 🙁
   spojované je to vesměs plochými a úhlovými plechy z OBI, jsou na nějaké pergoly a podobné konstrukce, kde nevyšel plech, je to prachsprostě sešroubované vruty
   uprostřed vznikne díra 40×40cm, tam je laminodeska (nějaká zbylá dvířka ze skříně), zespoda ji podpírají opět čtyři plechové úhelníky.
   Úhelníky něco jako toto http://eshop.rudolfsky.cz/…nal/KPW9.JPG asi 50×50mm

 3. Léňa napsal:

  Pratele, taky jsem to brousila elektrickou bruskou, ale jelikoz mam doma stare komunistike lino, tak jsem dospod zadne kousky koberce nedavala, tudiz nic neklouze a nikam neujizdi. Mam 4 psy, chlupy jsou vsude a nedovedu si predstavit, jak bych takovou sesroubovanou postel po case gruntovala. Takze ja nic nesroubovala ale jen naskladala a??? Drzi jak luteranska vira. Doporucuju se vy…ehm…tento na sololit, matrace pak nebude zespod dychat a zacne plesnivet. Tedy aspon ta moje molitanova. A nevim, jak autorovi clanku, ale nam postel nevrze, staci mit jen dobre seskladane palety tak aby dosedly pekne jedna na druhou a ani neskripnou 😉 kazdopadne kdo ma kretena souseda a natrepe mu oknem do bytu stenice, ten se muze pak s paletama rozloucit, protoze z tohommilionu skvir uz je nikdy nedostane. Zoufale jsem se o to pokousela pul roku, az jsem nakonec odvezla oslety na spaleni, cely byt deratizovala a pak si dala praci s dalsima paletama. A snazim se nesrat moc sousedy…

  • Helena napsal:

   Tenhle přístup se mi dost zamlouvá, jen přemýšlím, co s tou čtvercovou dírou uprostřed? Taky vyplněno, nebo je tak malá, že to pro matrace není problém?

   • mikrom mikrom napsal:

    Díra je 40x40cm, takže je vyplněna čtvercem z obyčejné lamino dřevotřísky a zatím to neprasklo. Do tohoto prostoru uvažuji dát lampičku s LED žárovkou, možná nějakou HUE (nastavitelné barvy) 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 2 =