opravdové minidistribuce linuxu

podařilo se mi si krásně „rozbít“ wokna v mým notebooku, nejdříve tak, že po výběru ze systémů, ať už nouzový režim, nebo normální, naskočila BSOD, poté se to trochu rozchodilo, ale nefungovalo nic spojené s komunikací (irda, bt, wifi, lan). jenže už bylo načase vyrazit na kolej, tak jsem popad starou 64MB flashku s nějakou starou verzí DSL a vyrazit.

za týden na koleji jsem vyzkoušel 4 minidistribuce (pod výrazem minidistribuce myslím graficky přívětivý a použitelný linux s velikosti <64MB)

odkaz na stránku, kterou jsem našel až když bylo po všem, ale který se hodí dát hned na začátek: http://bengross.com/smallunix.html

a teď teda k tomu co jsem zkusil:

DSL (Damn Small Linux)

http://damnsmalllinux.org | abclinuxu.cz | petrsimi.org

první zkoušená a zároveň distribuce u které jsem na konci týdne opět skončil. pominu-li, že je vše v angličtině, ale to je u všech distribucí a není to nějak na závadu, má pro nás podstatnou vadu na kráse, absolutně selhává čeština na všech frontách, nejsou české fonty, není česká klávesnice. a nevím, jak to tam nějak rozumně dostat, protože všechny složky kromě ~/ se při rebootu smažou a DSL je nezálohuje.

jediný čeho se mi podařilo dosáhnout je, že jsem přemapoval klávesy, tak jak jsou na český klávesnici, prohozením y a z počínaje a všema závorkama a dvojtečkama konče. a nastavením natažení tohodle nastavení po startu. tím už jsem byl schopen celkem normálně psát, ale rozsypanej čaj místo písmenek s nabodeníčkama je stále.

jinak distribuce vcelku povedena, obsahuje FireFox (i když verzi 1.0.6), základní programy pro otevření nějakejch souborů, xmms na mp3 a mountnout disk přes pravý tlačítko a pustit si mp3 nebyl problém, film si tu ale nepustíte. na ICQ je tu nicq, a to na mě bylo fakt moc (icq v konzoli? ne, děkuji, zas takovej guru nejsem 🙂 ), takže to jistilo meebo.

obsahuje mmj:

  • firefox / dillo / netrik
  • fluxbox / jwm
  • mc
  • xPDF / MS Office Viewer

Puppy linux

https://puppylinux.com | root.cz | linuxexpress.cz

další co jsem našel byl puppy linux. na flashku se mi ho nepodařilo dostat jinak, než že jsem ho vypálil na CD a poté v menu vybral instalaci na FlashDisk. česká klávesnice tu není problém, a fonty už nevím, ale možná že byly taky ok.

hlavní problém byl v tom, že jako prohlížeč je tu dillo, ten je naprosto nevyhovující, to defaultní prohlížeč v mobilu zobrazuje stránky lépe. doinstalovat firefox se mi sice podařilo, ale už se pak nevešel na flashku. GUI je o krok dále než u DSL, vše vypadá vcelku pěkně, pominu-li přeplácanou plochu ikonama na všechno možný. ale třeba un/mountování disku je tu řešeno opravdu jednoduše. pro přehnání hudby tu je myslím xmms, ale je tu i nějaký program na přehrání filmů.

podotýkám, že tu hodnotím 50MB verzi puppy (barebones version), „větší verze“ obsahuji operu, seamonkey apd..

ByzanineOS

http://byzgl.sourceforge.net/linuxzone.cz

další distro, tentokrát úplně jiné a určitě ho ještě někdy zkusím. po bootu naběhne „velká“ mozilla a veškeré ovládání a programy jsou na jakýchsi záložkách a celé ovládání je jak když přejdete z exploreru na aston 🙂

na flashku jsem ho nedostal, opět mi běžel z CD, a nejsem si jist zda jde na flashku nějak dostat, česká klávesnice naprosto bez problémů, xmms na mp3, solitaire, gaim pro ICQ apd. tím že po startu vlastně nastartuje rovnou prohlížeč (dá se nastavit ještě myslím správce souborů místo mozilly) je to v podstatě to co jsem na ten týden potřeboval, šlo mi jen o icq, www, a třeba písničku 🙂

obsahuje např:

  • Metacity-2.6.3
  • Mozilla-1.6 suite
  • MPlayer 0.92 (mplayerplug-in-2.50)
  • XMMS-1.2.10
  • Gaim-0.76

LNX-BBC

http://www.lnx-bbc.com/ | root.cz

taky běžel z cd, po bootu nenastartoval X server a ani jeho nahození se mi nějak nezdařilo, takže toliko k jeho recenzi 🙂

všechny distribuce jsem zkoušel na mém ntb ibm t23, šlapaly až na BBC celkem v pohodě, přiřazení IP přes DHCP fungovalo na všech napoprvé, wi-fi jsem zkoušel rozchodit v DSL ale marně, ve škole je ověření certifikátem, šifrování a to bych nerozjel ani v ubuntu.

nejsem vůbec žádný unix guru, linux je pro mě jen víkendovou hračkou, takže tomu odpovídá i úroveň tohoto článku, nicméně pointou bylo, že jsem našel 4 50MB distribuce, které víceméně fungují a na účel přežít týden, posloužily, hlavně DSL. i když puppy se ovládá lépe.

a poslední: všechny distribuce až na DSL mi přijdou, že jsou tak minimálně rok mrtvý, DSL se imho stále vyvíjí.

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x