oprava WD 6GB passport pocket

V práci nám powd-small asi roce intenzivního používání odešel servisní harddisk Western Digital. Podle obrázku Vám je určitě povědomý a bystřejší možná začínají tušit, kde by se tak mohla takováto věc porouchat. Ano, už od začatku se mi moc nepozdával ten hyperflexibilní kloubek s vyklapěcím a naklápěcím USB konektorem.

Disk se po připojení k PC sice modře rozsvítil, ale jinak se jevil jako mrtvý. Jelikož od konektoru vedou čtyři drátky a ty datový jsou tenčí než napájecí, překroutily se dříve.

Po rozebrání disku, moc dobře to nejde, jsem byl překvapen vnitřním uspořádáním. Čekal jsem třeba 1,8″ disk, nebo tak něco, ale uvnitř je obyčejná CF karta s USB řadičem!

wd1

řadič + 6GB Compact Flash II disk

wd2

karta je jen píchnutá na konektor

wd3

wd4karta není nijak připájena ani jinak pevně zakomponována, takže ji stačilo jen odpojit z konektoru a zkusit ve čtečce – počítač ji okamžitě detekoval a fungovala bez problémů. Karta, vlastně malý harddisk je tedy v pořádku. Takže pokud Vám tento disk odešel, a nechce se Vám pouštět do opravy, tak ho stačí (přiměřeně) násilně otevřít a šesti gigovou céef kartu vesele použít v PDA, digitální zrcadlovce, nebo kdekoli jinde. Já se rozhodl disk uvést opět do stavu co nejvíce odpovídajícímu původnímu.

 

Po odpájení původního konektoru a připájení testovacího kousku USB kabelu a píchnutí do PC, se disk opět vesele rozjel. Takže jsem cvaknul takovou tu asi půlmetrovou USB „prodlužku“ co se dodává k těm velkým, nejlépe pogumovaným, či jinak obrněným flash diskům co nemám rád, v polovině a připájel ji definitivně na řadič. Pro druhou polovinu „prodlužovačky“ už mám také využití, ale o tom příště.

Disk jsem opět složil, nyní je bez vyklápěcího konektoru, ale kouká z něj asi 10cm celkem masivního USB kabelu, který je zalepen tavným lepidlem, a slouží dál ke vší spokojenosti 🙂

wd5

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
1.8.2008 13:38

Ten disk obyčejné CFko nebude. Na obrázku „wd3.jpg“ je hezky vidět nápis Do not cover hole → s největší pravděpodobností bude určen k odsátí vzduchu při výrobě HDD.

Peet
1.10.2008 17:40

Pravě jsem to udělal podle navodu a jede to. Díky tomuhle článku jsem nepřišel o data, co jsem už pohřbil. Díky

4
0
Would love your thoughts, please comment.x