nové pc

tak jsem povýšil na nové PC. 80GB disk na starém už přestával dostačovat a kupovat dnes IDE disk? a 512MB RAM už taky není dnes nic moc a kupovat nějaký 266MHz?

Důraz byl kladen na cenu, a jelikož hry nehraju bylo výkonnostním kritériem pouze přehrání filmů v HD. Další požadavky byly jako u předchozího PC ticho, poté hodně RAM, velký HDD a pěkná skříň.

Po zběžném projetí trhu bylo jasné že skřín bude od ASUSu a to konkrétně tento model: TM220. Beztak bylo v plánu postavit malé PC na microATX desce s integrovanou grafikou.

asus-tm220

Když jsem se konečně rozhodnul mezi Intelem a AMD, padla z cenových důvodů volba na AMD a vítězem se stala v recenzích [1, 2, 3, 4, 5] opěvovaná deska Gigabyte GA-MA78GM-S2H. Která je bohatě vybavená (DVI, HDMI, eSATA, S/PDIF, FireWire, 7.1 atd) a disponuje jednou z nejlepších integrovaných grafických karet současnosti (Radeon HD 3200 s akceleraci HD videa a DirectX10) a nejnovějším chipsetem AMD 780G. Jediné minus má deska za podceněné chlazení chipsetu, ale to už jsem nahradil výkonějším.

gigabyte-ma78gm-s2h

Procesor jsem nakonec vybral stejný jako v testovacích sestavách testů, a to dvoujádrový, nízkopříkonový AMD Athlon X2 4850e se spotřebou 45W oproti 65W u srovnatelného řešení od Intelu. Zatím frčí s boxovaným chladičem, ale pohrávám si s myšlenkou pasivního chlazení nějakým jiným modelem.

amd-4850e

Disk dopadl podle recenzí a doporučení dvouplotnový 640GB elegán WD6400AAKS, který nabízí výborné parametry za nízkou cenu.

wd6400aaks

K tomu 2×2GB kit pamětí Kingston 800MHz, CL5 ať nežeru 🙂

kingston-2x2gb

Že je skříň dodávána bez zdroje, jsem uvítal, protože jsem měl v plánu použít nějaký trochu lepší zdroj abych si udělal radost, a tak jsem koupil osvědčeného Fortrona, konkrétně 350W Green Power, s aktivním PFC a certifikovanou účinností 80PLUS.

fortron-350w-green-power

Ještě čtečka karet s podporou SDHC a DVD mechaniku (Samsung SH-S182D) jsem použil ze starého PC, protože je kupovaná relativně nedávno a neměla by být taky žádný ořezávátko [1, 2].

Suma sumárum, pěkné, tiché a výkonné PC za bratru 7504,– nekupte
to 😉

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...