nemobilní mobilní telefon

autor: Pavel Kadečka

Dostal se mi do ruky prehistorický Dancall HP2711. Nebyl v moc dobrém stavu, kontrast displeje byl na nule, takže nebyla vidět žádná písmenka. Navíc mu chyběla skoro všechna tlačítka, měl vylomený systémový konektor (ten spodní na připojení handsfree, případně datové komunikace) a ani nabíječku jsem k němu neměl.

Moje maminka jednou nadhodila, že bychom koupili babičce telefon – a sice mobil, jenže to jsem jí rozmluvil, protože si nedovedu představit, kdo jí bude učit s tím zacházet. Žádný mobil totiž nemá dost jednoduché ovládání pro starší spoluobčany. Navíc většina telefonů má mrňavá tlačítka i displej. Nic pro buclaté prsty nebo unavené oči.

Dostal jsem nápad zkombinovat Dancall HP2711 s obyčejným telefonem na pevnou linku. Našel jsem jeden zapomenutý, vyrobený v Německu, který měl sice tlačítkovou klávesnici, ale neuměl tónovou volbu – ústředny Českého telecomu by sice snad i uměly tu pulsní, ale tenhle telefon byl na pobočkové ústředně, která pulsní volbu prostě nebere. Takže je k ničemu. Z „pevnolinkového“ telefonu šlo ven skoro všechno, zůstala jen klávesnice, původní sluchátko s mikrofonem a zavěšovací kontakt, který jsem nakonec nepoužil. Z desky plošných spojů jsem odstříhal nebo odletoval součástky a pak jsem na ni naletoval síťový transformátor (je to typ určený k zaletování do plošného spoje). Vyvedená je napájecí šňůra s dvoukolíkovou zástrčkou. Napájecí zdroj jsem udělal jednoduše z usměrňovače, filtračního kondenzátoru a integrovaného stabilizátoru LM317, který jsem přišrouboval na hliníkový chladič. Přece jen odběr telefonu během hovoru je okolo 400 mA. Napájecí napětí je 6,3V, nechal jsem uvnitř potenciometr na jemné doladění. Přišel jsem na to, že se změnou napájecího napětí se mění i kontrast displeje. Důležitá věc je simulovat baterii – je v ní termistor a odpor, jejich hodnoty musí telefon naměřit na kontaktech (baterie má celkem 4 kontakty: plus napětí, zem, a proti zemi termistor a odpor, stačilo nahradit oba cca 100kohm odpory).

pokračování

dodatek:
mozna jste postrehli, ze jista nejmenovana firma jablotron tento telefon s docela velkym uspechem vyrabi, ovsem tento clanek vzniknul asi 2roky predtim.

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x