ISTP

ISTP je jeden z osobnostních typů podle MBTI. Je označován jako introvertní smyslový typ s převahou myšlení.

Tak to jsem já, ti co mně znají nechť čtou dále! 😛

Charakteristika podle serveru MujTyp.cz:

ISTP – kutil

  • Zastoupení v populaci: 4% (z toho 3% muži a 1% ženy)
  • Nejvýraznější vlastnost: zručnost
  • Ideální kariéra: konstruktér, technik, vývojář
  • Slavné osobnosti: Tom Cruise, Frank Zappa, Clint Eastwood
  • Fiktivní postavy: Scotty (Star Trek), Kip Raines (60 sekund), Han Solo (Star Wars)
  • Stručný popis: uzavřený, klidný, často přitahován k autům/motorkám/letadlům, zajímá se o to proč a jak věci fungují, příliš si neláme hlavu s dodržováním příkazů a zákazů, které nepovažuje za důležité, realista, má rád svůj klid…

Sem patří bezstarostní introverti s dobrodružnou povahou. Jsou často technicky zruční a při dosahování cílů se nebojí improvizovat. S pravidly, která nepovažují za důležitá, si hlavu příliš nelámou.

Jsou odborníci „na materiál“ ať už je obor jejich zájmu jakýkoliv. Zajímá je hledání nejlepšího dřeva pro truhlařinu, nejlepší součástky do auta, nejlepší látky pro pracovní oděv, stereo systému s nejlepším zvukem atd. S předměty svého zájmu se dokonale sžijí a mají k nim hubší vztah než druzí lidé, kteří vidí pouhou věc.

Preferují udržovat svůj život nekomplikovaný a bez závazků a omezení. Jsou to také mistři v získávání největší odměny s co nejmenší námahou. Uspořený čas a energii pak celé obětují na oltář svého koníčku.

Nemají rádi, když je někdo popohání v práci. Pokud mají práci odvést pořádně, musí na ní mít dost času a bavit je. Mají určitý okruh svých starých dobrých přátel. Navazování nových kontaktů je pro ně dlouhodobý proces. Neradi rozebírají své pocity s druhými lidmi. Raději než se probírat nepříjemnými emocemi a zkoumat, co je zavinilo, pospíchají k činnosti, která je baví a opět je uvede do stavu duševní pohody. Stejně tak špatně snáší, když na ně ventiluje svoje přehnané emoce někdo druhý. V takové situaci se snaží co nejdříve vytratit.

K teoriím a ideologiím jsou nedůvěřiví a skeptičtí. Preferují vlastní zkušenost s konkrétními lidmi. Mají horší odhad na vývoj společenské situace a příliš se nehrnou do obsazování strategických pozic, kde by museli vést a zodpovídat za druhé. Druhým lidem si rádi postěžují, ale jejich rady neberou příliš vážně.

Svou logiku a inteligenci používají k řešení konkrétních drobných problémů, které se vyskytují při práci. Nemají ambice formulovat nějakou komplexní teorii všeho. Neradi jsou v pozici, kdy musí přesvědčovat druhé, protože neví, jak motivovat lidi jiných typů bez vyměňování protislužeb.

Jsou adaptabilní a nenároční. V průběhu dospělosti se skoro nemění a jejich okolí vždy ví, co od nich může očekávat.


wow, to sedí, co? 🙂

mikrom

Roman Mikulka aka mikrom. Ajťák, opravář, programátor samouk, elektrotechnik, koloběžkář a geocacher. Více na samostatné stránce O mně.

Mohlo by se vám líbit...

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x